Uście Gorlickie to gmina, która leży w południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego, tuż przy słowackiej granicy. Położona w niej miejscowość Wysowa- Zdrój to spokojne uzdrowisko, w którym można się z relaksować, ale i skorzystać z okolicznych atrakcji. Choć właściwości lecznicze miejscowych wód odkryto kilkaset lat temu, to nadal jest to bardzo kameralne miejsce otoczone przez łagodne, nieopanowane jeszcze przez turystów góry. Można znaleźć tu mało uczęszczane, piękne i ciekawe szlaki. Okoliczne wioski często zamieszkane są przez kilkunastu mieszkańców, a mamy tu i takie, w których nie mieszka już nikt. Na polanach znaleźć można pozostałości po starych chatach zamieszkałych przez żyjących tu niegdyś Łemków. Gminie uroku dodają przydrożne kapliczki, kamienne krzyże, stare cmentarze i drewniane cerkwie. Uzdrowisko będzie idealne dla tych, którzy szukają wyciszenia, ale i miejsc z ciekawą, nieodkrytą historią. W centrum Wysowej-Zdrój znajduje się Park Zdrojowy z pijalnią wód.
Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl
Autobus:
Transport własny:
TRASA TARNÓW – GRYBÓW
Tarnów - miasto z renesansowym rynkiem, nazywane Polskim Biegunem Ciepła.
Tuchów - barokowa Bazylika Nawiedzenia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Ciężkowice - Rezerwat Skamieniałe Miasto i Muzeum Przyrodnicze.
Kąśna Dolna - Dworek Paderewskiego z Parkiem i ścieżkami edukacyjnymi.
Bobowa - Europejskie Centrum Koronki Klockowej, a także piękna Synagoga i Kirkut.
Stróże - pasieka “Sądecki Bartnik” z interaktywną ekspozycją.
Sękowa - drewniany kościół św. Filipa i św. Jakuba (UNESCO i Szlak Architektury Drewnianej).
Wysowa Zdrój - Park Zdrojowy i Pijalnia Wód, liczne ścieżki spacerowe w obrębach Wysowej i szlaki w Beskid Niski, Cerkiew św. Michała Archanioła.
Szlak Architektury Drewnianej: Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej (UNESCO), Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach (UNESCO), Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu (UNESCO), Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Hańczowej.
Rezerwat Przyrody Kornuty - chroni niezwykłe, owiane legendami formacje skalne.
Magurski Park Narodowy - to najpiękniejsze zakątki Beskidu Niskiego.
Klimkówka - zbiornik zaporowy na Ropie z wieloma atrakcjami rekreacyjnymi.
Szymbark - renesansowy Kasztel, Skansen Wsi Pogórzańskiej i zabytkowy Kościół św. Wojciecha.
Grybów - zabytkowy rynek, neogotycka Bazylika Mniejsza, rekonstrukcja średniowiecznego zamku. Zagroda Maziarska w Łosiu - skansen etnograficzny prezentujący historię maziarstwa i życie Łemków.
Łemkowska Zagroda Edukacyjna Gładyszów - to miejsce, w którym można poznać bliżej kulturę Łemków. Oprowadza sam gospodarz. Możliwe są też warsztaty i degustacje regionalnych potraw.
Stadnina Koni Huculskich Gładyszów - stadnina z końmi huculskimi. Można wybrać się na rajd, a w zimie na kulig. Znajduje się tu też regionalna karczma.
Gorlice - zabytkowy rynek i muzeum PTTK poświęcone I Wojnie Światowej i Bitwie Gorlickiej.
Muzeum ropy naftowej na Magdalence - ropa naftowa długo była wielkim skarbem regionu.
Święta góra Jawor - miejsce objawień Maryjnych, miejsce święte uznawane przez prawosławnych, znajduje się tu Cerkiew Opieki Matki Bożej.
Unikatowy jest sam Beskid Niski. To najbardziej dzikie góry w Polsce odwiedzane przez niewielką ilość turystów, są mocno zalesione i niskie — nie znajdziemy tu zbyt wielu miejsc z widokowymi panoramami, ale wędrówka po tutejszych lasach jest równie ciekawa. Beskid Niski kryje w sobie wiele niesamowitych zakątków związanych z Łemkami oraz I i II Wojną Światową. Na leśnych polanach można dostrzec fundamenty starej chaty czy powojenny cmentarz. Warto poznać też kulturę Łemków. To niezwykle ciekawa grupa, która kiedyś zamieszkiwała te tereny licznie, a po wysiedleniach powojennych ich wioski niemal całkowicie opustoszały. Dziś kultura łemkowska odżywa, w regionie organizowane są różne festiwale, warsztaty i koncerty!
Naturalnym bogactwem gminy są wody mineralne - to je stosuje się w leczeniu różnych schorzeń. W Wysowej-Zdrój leczy się choroby układu trawiennego, choroby dróg oddechowych, cukrzycę, otyłość, choroby układu moczowego oraz choroby ortopedyczno — urazowe. Wśród zabiegów zalecanych w uzdrowisku zawsze znajduje się picie wód mineralnych oraz kąpiele. Ponadto w uzdrowisku proponuje się wiele zabiegów dopasowanych do konkretnych schorzeń, m.in.: fizjoterapię, okłady borowinowe, masaże, inhalacje, światłolecznictwo, termoterapię czy elektroterapię. Duże znaczenie ma też leczenie klimatem. Lekarze często zalecają spacery po okolicznych lasach.
Najbliższe wydarzenia:
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.